Там, де знання зберігають століття: студенти спеціальності міжнародні відносини відвідали національну наукову сільськогосподарську бібліотеку НААН України

Студенти 2 курсу спеціальності С3 «Міжнародні відносини» гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України здійснили пізнавальну екскурсію до Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН України — третьої за масштабом аграрної бібліотеки у світі та провідного науково-інформаційного центру в галузі аграрних наук.


Під час візиту студенти ознайомилися з історією становлення установи, про яку розповів директор бібліотеки, професор, академік НААН України Віктор ВЕРГУНОВ. Він наголосив, що витоки бібліотеки сягають часів Української Центральної Ради, коли у 1917 році була заснована бібліотека Генерального секретаріату земельних справ. За більш ніж століття свого існування установа пройшла складний шлях розвитку, змінювала підпорядкування, розширювала фонди та у 2012 році отримала статус національної.


Нині ННСГБ НААН є потужною науково-дослідною установою категорії «А», що працює над фундаментальними й прикладними дослідженнями у сфері аграрної науки, інформаційно-бібліотечної справи та історії науки й техніки. Фонд бібліотеки налічує понад мільйон документів, серед яких унікальні колекції видань XIX століття та наукових праць 1901–1917 років, що мають статус національного надбання.


Під час екскурсії студенти мали можливість побачити рідкісні книги, стародруки, атласи, періодичні видання, а також дізнатися про сучасні технології бібліотеки — електронний читацький квиток, електронну книговидачу, створення баз повнотекстових документів, доступ до міжнародних наукометричних платформ Scopus та Web of Science.


Заступниця директора з науково-інформаційної та бібліотечної роботи ННСГБ НААН Людмила ТАТАРЧУК акцентувала увагу студентів на системі документообігу, особливостях фондового зберігання документів та інноваційних підходах до формування бібліотечного фонду. Окрім того, студенти відвідали відділ бібліотечно-інформаційних технологій та наукової обробки документів, де завідувачка відділу, Наталія Коломієць, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник детально розповіла про структуру, наповнення та унікальні колекції наукових видань.

Окрему цікавість викликала діяльність Інституту історії аграрної науки, освіти та техніки, який функціонує при бібліотеці і є єдиним у своєму роді на пострадянському просторі. Студенти дізналися про його дослідницькі напрями, видавничі проєкти та можливості майбутньої наукової співпраці.


Екскурсія стала не лише пізнавальною, а й мотивуючою: студенти отримали уявлення про масштаб українського наукового потенціалу, важливість збереження інтелектуальних надбань та роль бібліотек у розвитку освіти й науки.


Колектив кафедри міжнародних відносин і суспільних наук щиро дякує керівництву та працівникам ННСГБ НААН України за теплу зустріч, змістовну екскурсію та можливість доторкнутися до скарбниці вітчизняної наукової спадщини.


Крок у світ науки: від здивування до захоплення

Віталіна КУХАР ділиться враженнями

Я, КУХАР Віталіна, студентка 2 курсу спеціальності С3 «Міжнародні відносини» Гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України, разом із групою мала чудову нагоду відвідати Національну наукову сільськогосподарську бібліотеку НААН України — установу світового рівня, що є одним із найбільших центрів аграрної інформації у світі. Для нас ця зустріч стала не просто ознайомчою, а глибоким і надихаючим досвідом.

Під час екскурсії ми дізналися про витоки та формування бібліотеки. Особливо пам’ятним став момент знайомства з унікальними стародруками. Вразила колекція «Золотого буряка», рад словників та довідників різними мовами світу. Перед нами представили книгу в шкіряній обгортці XVIII століття, книгу ХІХ століття вагою близько 20 кг — справжній мистецький витвір із детальними, вручну створеними ілюстраціями рослин. Це справило неймовірне враження та показало, наскільки цінними є історичні наукові джерела.

Велике зацікавлення викликали й сучасні технологічні рішення, які впроваджує бібліотека: електронна видача літератури, електронний читацький квиток, систематизація повнотекстових баз документів, доступ до світових наукометричних платформ Scopus та Web of Science. Для нас, студентів-міжнародників, це стало свідченням того, що українські наукові установи активно інтегруються у глобальний інформаційний простір.

Не менш цінним було знайомство з діяльністю Інституту історії аграрної науки, освіти та техніки — єдиної такої установи на всьому пострадянському просторі. Ми дізналися про його дослідницькі напрями, наукові проєкти та можливості залучення молодих дослідників до подальшої співпраці.

Для мене ця екскурсія стала справжнім відкриттям: вона нагадала, наскільки потужним є науковий потенціал України, як важливо зберігати та розвивати інтелектуальні ресурси й яку роль відіграють бібліотеки у формуванні академічної культури та розвитку міжнародної аналітики. Ми повернулися до університету з новими ідеями, натхненням і бажанням поглиблювати свої знання та бути частиною української наукової спільноти.

Людмила РАДЧЕНКО,
доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук

Віталіна КУХАР,
студентка спеціальності «Міжнародні відносини»